איך זה להיות מחזור א'

גלעד ברק – מצפה כרם בן זמרה

כאן במצפה כל יום מרגיש כמו שבוע ולעומתו כל שבוע מרגיש כמו יום. יש עדיין מעין אשליה קולקטיבית שכזו, כאילו ממש אתמול התכנסנו בחניון של רכבת יוקנעם ונקראנו שם אחר שם אל עבר הקצה הימני של החית, להתייצב על יד שגיא (ראש המצפה שלנו). אחד אחד נעמדנו לצידו; מתרגשים, מפוחדים לקראת המסע, בוחנים את הפרצופים לצידנו ומנסים להעלות באוב זיכרונות מתקופת ההכשרה. יחד, שם אחר שם, בחניון ההוא – התחיל להתהוות לו מצפה כרם בן זמרה החדש.

זו אשליה מתעתעת מאוד, קל ליפול שבי לתעתוע ולחשוב שאנחנו עדיין בהתחלה, אך למעשה עברו כבר למעלה מחודשיים מאז תחילת דרכנו בשומר החדש. חודשיים בהם אנו לובשים את חולצות השומר בגאווה, לוקחים חלק בתוכנית המנהיגות של הארגון ולדברי החזון הארגוני כבר חודשיים שאנו שומרים על אדמות המדינה במעשה ובלימוד.

מארגנים מדורה בשמירה

הצצה קטנה לחיי היום יום במצפה

השבועות הראשונים במצפה קצת הממו אותי והנופים העוצמתיים, האוויר הקר והצלול והחגים שקטעו את השגרה בהחלט לא תרמו לקיצור תקופת ההתאוששות. אמנם אני עדיין משתהה כמה רגעים ובוהה במארון ע-ראס סתם ככה אבל עכשיו כשהחגים נגמרו והצטיידתי בציוד חורפי חמים התחלתי, יחד עם שאר חבריי כמובן לבנות המצפה בחומר וברוח.

צליל ריבוי השעונים המעוררים המפלח את השקט המופתי בחדר הומה האדם כבר מפתיע אותנו פחות ופחות, ההספק והאיכות של העבודה החקלאית אם בכרם, בדיר או במטע משתפר פלאים וסיפורי הגבורה מהשמירות על ההתקלויות עם עידו המחופש לשודד ערבי זורמים כדרך קבע. הפרויקטים המצפיים (שבמצפה שלנו הפכו לכדי "מחברת פרויקטים") מצטברים עם כל יום שעובר ובניצוח חינני של ארונסון אנו מחלקים את זמן העשייה בין הרעיונות הרבים ואט אט מוחקים שורות מהמחברת. ארוחות הצהריים המשותפות שלנו מתעשרות ומשתפרות מיום ליום אך מידי יום ביומו הן רוויות בבדיחות על יאירי והחוסר בציוד לוגיסטי או על הנוער מכרם בן זמרה שגונב טבק ומצייר על עמודי קירות מחוץ למצפה.

בעבודה חקלאית ביערות

אחריות, חשיבה ביקורתית ותרומה

להיות מחזור א', בכל מקום, ובמיוחד בתנועה חלוצית בתחומה כמו השומר החדש, זו אחריות גדולה מאוד - מצופה מאיתנו עשייה מרובה שאיך אומרים? הייתה צריכה להתחיל כבר אתמול. אני חושב, שדווקא עכשיו, כשהשגרה בדיוק התחילה והקיבעון שכדרך טבע מלווה אותה טרם הספיק לחלחל אלינו במצפה, דווקא עכשיו צריך לעצור. לעצור לחשוב. עכשיו, כשלוח הזמנים השבועי בתחילתם של שלבי התייצבות וההתמקצעות בעבודה עוד רחוקה מלמצות את עצמה, לחשוב יחד, כמצפה, מה חשוב לנו ומהי המציאות אותה נרצה לייצר ולראות כמחזור א', מחזור חלוצי של השומר החדש בכם בן זמרה. ברור וצפוי שחשיבה קומונית שכזו תגרור איתה מריבות וויכוחים על אופי המצפה, העקרונות המנחים שלנו וסדרי העדיפויות. וכמובן שויכוחים אלו יש לנהל בנועם ובכבוד רב תוך הבנה כי כל פרט רוצה באמת בטובת הכלל המצפי וכמו כן בטובת החקלאות והשטח באזור. אך גישה שכזו חיונית למצפה חלוצי בהתהוות, נחוצה למצפה שלנו.

אני מאמין בכל ליבי שעם רוח מצפית כמו שלנו, עם חשיבה ביקורתית ועם גישה מעצבת מציאות שסיגלנו יחד תוך שבועות אחדים – נתרום רבות בעבודה ובשמירה לאזור המושב ואף חשוב מזאת, נתרום רבות האחד למשנהו.

נטיעות לט"ו בשבט יחד בנות מצפה עין כמונים

__________

ההרשמה לתכנית המנהיגות, שנת השירות בשומר החדש עומדת להסתיים. לפרטים נוספים לחצו
הזדמנות אחרונה לבנים להצטרף לתכנית מנהיגות במצפים של השומר החדש
נקיים התארחויות במצפים ל24- שעות משעות הצהריים כולל ראיונות
ביום ראשון-שני ה4.2 בלכיש
ביום שני-שלישי ה5.2 בכרם בן זמרה
ביום שלישי- רביעי ה6.2 בציפורי ובגלעד
וביום רביעי-חמישי ה7.2 בגלעד ובלביא
אם ברצונך להירשם שלח הודעה למספר 0508818206 עם שם פרטי ושם משפחה ועם התאריך שבו תוכל להגיע ואנו נתקשר אלייך עם פרטים נוספים.

לבנות:
ביום שלישי- רביעי ה6.2 בעין כמונים שבגליל
ובשקף שבחבל לכיש אם ברצונך להירשם שלחי הודעה בחזרה עם התאריך כולל שם פרטי ושם משפחה לפלאפון 0508818206 ואנו נתקשר אלייך עם פרטים נוספים

תגובות

תגובות

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

[contact-form-7 id="5" title="Contact form 1"]
שלחו לי בבקשה פרטים נוספים על התוכנית
הצטרף לרשימת תפוצה
וקבל חדשות מרתקות על אירועים ופעילויות שלנו
שלחו לי בבקשה פרטים נוספים על התוכנית