דו"ח הפשיעה של השומר החדש 2021

"טענה יסודית המלווה אותנו עוד מראשית ימי ההקמה של הארגון כי אובדן הביטחון והמשילות של המדינה בשטחים הפתוחים אשר עליהם שומרים ומגנים החקלאים, הינה החומה האחרונה לפני שהאלימות ומעשי הבריונות יתפשטו למרחב העירוני ויהפכו את חייהם של החברה כולה לבלתי נסבלים" (יואל זילברמן, מנכ"ל ומייסד השומר החדש)

 דו"ח הפשיעה החקלאית לשנת 2021, מציג תמונת מצב חמורה כאשר על אף ולמרות ההרתעות, מגמת הפשיעה ובתוכה "הפשיעה החקלאית" נמצאת בעלייה. חקלאים ממשיכים לסבול באופן יום יומי מגניבות, פריצות, איומים על חייהם והשטח פשוטו כמשמעו בוער. למרות זאת, המענה איננו מותאם לצורכי השעה.

בנוסף לדו"ח הפשיעה החקלאית, לראשונה התקיים השנה סקר "מדד הביטחון האישי" שנערך בעקבות אירועי השנה החולפת שהשפיעו רבות על תחושת הביטחון של תושבי מדינת ישראל.  החל ממבצע 'שומר החומות' שהתרחש בחודש מאי והוביל להתפרעויות בגליל ובערים המעורבות וכלה בהתפרעויות המתרחשות תדיר בנגב שהתעצמו בט"ו בשבט האחרון. 


ארגון השומר החדש שם לו למטרה להוביל מהפכה בביטחון האישי של חקלאי ישראל, ולוודא שאף חקלאי לא יישאר לבד אל מול מערכת הטרור החקלאי והפשיעה. הארגון רואה קשר ישיר בין ירידת הביטחון האישי של החקלאים לבין הירידה בביטחון האישי של אזרחים בחברה כולה. הארגון אף התריע כבר במהלך ינואר 2021 על רמת תעוזה, אלימות ואירועי פשיעה המעידים על מצב נפיץ בעקבות זאת הגיש תכנית לאומית להקמת חטיבה שתפעל תחת מסגרת משמר הגבול ותהווה תשתית משנה מציאות בכל סוגיית הפשיעה והמשילות של מדינת ישראל40% מאזרחי המדינה מעידים שתחושת הביטחון שלהם נחלשה (המילה מתפוגגת) מאז שומר החומות, במיוחד תושבי הדרום (48%)
ותושבי הערים המעורבות (63%)
כ-94% מהחקלאים מעידים שהפשיעה החקלאית פוגעת בתחושת הביטחון האישי שלהם (68% ב-2020)
73% מהחקלאים רואים קשר בין הפשיעה החקלאית לבין חוסר הביטחון בערים
כ-78% מפחדים לנסוע בכבישי הנגב


משק חקלאי סבל בממוצע מ - 6.6 אירועי פשיעה חקלאית במהלך שנה
הנזק השנתי הממוצע למשק חקלאי - 74,016
מגדלי הבקר במרעה סובלים יותר מהצתות (38%) ופשיעה לאומנית (26%)
ל-59% מהחקלאים, הפשיעה מהווה שיקול בהחלטה לשלב דור המשך (28%  ב-2020)
ב-2021 35% מהחקלאים לא הגישו תלונה למשטרה, אי הדיווח למשטרה נמצא במגמת עלייה 

להורדת הדוח מלא