דו"ח הפשיעה החקלאית של השומר החדש - 2020  - תמצית הדו"ח

"הסקר אותו ערכנו בקרב חקלאי ישראל חושף את עוצמת השבר ואבדן האמון במדינה וברשויות האמונות על שמירת בטחונו וחירותו של הפרט. מצב כזה לא יכול להמשך ודורש תוכנית פעולה מיידית המשלבת בין גורמי הממשל, האכיפה והחברה האזרחית כדי לאחד כוחות ולהוביל שינוי אמיץ, עמוק ומהפכני" (יואל זילברמן, מייסד ומנכ"ל השומר החדש) 

בשנים האחרונות הפכה הפשיעה החקלאית למכת מדינה, המסיבה נזקים רבים לחקלאים ולחקלאות הישראלית גם יחד. הפשיעה החקלאית פוגעת בתחושת הביטחון הכללית והאישית של החקלאים, אשר נדרשים להגן בגופם על אדמותיהם, ונמנעים מהגשת תלונות, בין היתר לאור היעדר האכיפה וההרתעה בעניין.
ארגון השומר החדש שם לעצמו למטרה להגן על אדמות המדינה ולסייע לקידום החקלאות הישראלית.
כחלק ממאמצי שינוי המדיניות של הארגון, ערכנו זו השנה השנייה מחקר מקיף כדי לאמוד ולחשוף היבטים שונים של התופעה באמצעות מחקר ומדידה המתבסס על סקר עמדות חקלאים לצד איסוף שיטתי של דיווחי פשיעה חקלאית ע"י רכזי השטח בצפון ובדרום והצוותים המבצעיים של השומר החדש ברחבי הארץ.
לצד הנתונים, מתפרסמים עדויות חקלאים מרחבי הארץ שספגו השנה גניבות, אלימות ואיומים וכן התייחסויות של אישי ציבור ונציגי ארגוני החקלאיים.

נתונים נבחרים מהדו"ח:

  • במהלך 2020 התרחשו 2,172 אירועי פשיעה חקלאית וזאת בהשוואה ל- 1,481 אירועים שהתרחשו בשנת 2019. עלייה של 46.6% במספר האירועים השנתיים.
  • משק חקלאי סבל בממוצע מ-12.1 אירועי פשיעה חקלאית במהלך השנה
  • כ-35% מהחקלאים לא מדווחים על אירועי הפשיעה החקלאית למשטרה, בין התשובות החוזרות על הסיבה לא להגיש תלונה חוזרת על עצמה העדר אמון, העדר טיפול ואוזלת היד של המשטרה לצד בזבוז זמן. לצד זאת הסיבה העיקרית שבגינה החקלאים מדווחים למשטרה היא "בשביל הביטוח".
  • כ-60% מתיקי הפשיעה החקלאית נסגרו "מחוסר עניין לציבור", בעוד שרק ב-3% מהמקרים הוגש כתב אישום.
  • כ-68% מעידים כי הפשיעה החקלאית פוגעת בתחושת הביטחון האישי שלהם
  • כ-71% מהחקלאים חושבים שהפשיעה החקלאית מהווה איום מרכזי על החקלאות והחקלאים בישראל
להורדת הדוח מלא