דוד הר שמש

חקלאי

בשנת 1991 הגיעו לארץ משה הר שמש ואשתו שושו, זוג  ציונים מקליפורניה, חדורי אידיאולוגיה. חלומם היה להקים בישראל חווה לגידול כבשים והם הגשימו אותו בפאתי יער להב, סמוך לקיבוצים  דביר ולהב. את כל הקשיים הם הביאו בחשבון, רק פרט אחד לא עלה בדעתם: בשנים הראשונות לקיום החווה נגנבו מהם כ-1000 כבשים וציוד רב, נוספו להם עימותים פיזיים, ששיאם כמעט הסתיים במותו של משה. ארבע גנבים הגיעו לחווה, קשרו את משה בתוך הקרוון שהיה ביתו, היכו אותו במוטות ברזל עד שאיבד את ההכרה. כשמשה התעורר הוא מצא על הקיר כתובת שנכתבה בדמו: 'היו פה מחבלים'.
בעודו פצוע הוא זחל אל הכביש והזעיק עוברי אורח שהבהילו אותו לבית החולים. בזמן שהוא טופל בבית החולים חזרו הגנבים ולקחו איתן את כל העדר ואת הציוד של החווה.

כיום, גרים במקום דוד הר שמש, בנו של משה, בתו ובעלה מאיר טאו והם מנהלים יחד את החווה.  המחיר שהם משלמים כבד מאוד ועליהם להיות עם היד על הדופק יום ולילה, כולל שבתות וחגים.
המצפה בחוות הר שמש הוא מצפה השמירה הראשון שהקים הארגון בדרום ושינה את התמונה. מאז פעילותם של מתנדבים בחווה, מספר הגניבות והנזקים הלך ופחת.
כיום, פועלים בחווה מתנדבים לצד חניכות תכנית המנהיגות ממצפה שקף הסמוך, ויחד הם מסייעים לא בשמירה על העדר גם בעבודה חקלאית.

פעילים משתפים חוויות...

ליצירת קשר ופרטים נוספים

חזרה למפת מוקדי הפעילות