מתאחדים יחד – מגזין השומר החדש לעצמאות 75

#מתאחדים_יחד_75 - מגזין השומר החדש לעצמאות 

לרגל חגיגות העצמאות ה-75 למדינה ישראל, ערכנו סדרת ראיונות המשקפים את ערכי הארגון, המגוון האנושי והקשרים שנוצרו בין המתנדבים וחניכי התנועה על אף השוני. אייל ששון, בן 18 גדל בכפר סבא לבית חילוני, ותמרינה גרוסמן בת 18, גדלה בקריית יערים לבית דתי לאומי. שניהם הצטרפו לתנועה באזור גיל 15-16. כהיום הם חברים מאוד טובים וחניכי בתכנית המנהיגות על שם אלכסנדר זייד.

החניכים יספרו אודות המפגש המכונן, הפיכת לחברים וקצת תרמה להם ההצטרפות לארגון.

למה הצטרפתם לשומר? 

אייל סיפר כי: "רציתי להיות משמעותי לאנשים ולהרגיש סיפוק, לקחת חלק במשימה חשובה ועל הדרך גם להכיר ולהיפתח לעוד אנשים. עוד לפני ההצטרפות שמעתי על המשימה הלאומית שהשומר החדש לוקח בה חלק והרגשתי שמחובתי ליטול חלק"

תמרינה: "הצטרפתי לשומר החדש בתקופת הקורונה, היה סגר והחקלאים נקלעו למצוקת עובדים, ולכן היו המון מחנות ״פראיירים״ (הנוער המתנדב של השומר) שבו היינו קמים מאוד מוקדם בבוקר לעבודה, עובדים ובערב יושבים ביחד ולומדים על הארץ ומכינים אוכל ביחד ומדורה, זה נחשב עבודה חיונית ולכן בתקופה המרחקת הזאת יצא לי להיות עם אנשים זה היה מדהים. ואח״כ התאהבתי בעבודה החקלאית ובמשימה הציונית האדירה הזאת, הבנתי שאנחנו מאוד נחוצים והיה מרגש לראות חקלאים מגלים את השומר ומעריכים את עבודתינו".

כיצד הכרתם אחד את השני?

"הכרנו בתוכנית המנהיגות על שם אלכסנדר זייד לפני שנה וחצי וכיום אנו מאוד קרובים".

האם חשבתם שתכירו אנשים שונים ומגוונים כל כך?

אייל: "ידעתי כבר מהמפגשים הראשונים בשומר שאחשף לאנשים שונים ממני מאוד, בין אם זה הבית ממנו הם באו, האמונות, הדעות ועוד הרבה. בתור אדם חילוני לפני השומר החדש לא יצא להכיר ולנפץ את הבועה שאני חי בה בצורה כזאת. הדבר שבאמת הפתיע אותי זה עד כמה החיבור בינינו יכול להתעמק על אף השוני הגדול הזה וכמה אנחנו נתרמים אחד מהשני. החברים הכי טובים שלי הם משם, חלקם כל כך שונים ממני אבל זה בעצם כל היופי במשפחה הגדולה הזאת".

תמרינה: "היה ממש מרגש להכיר מקרוב, אני חושבת שכל נער או נערה ישראלית מגיעים מתישהו להכיר אנשים שונים מחברות שונות, פשוט הרוב מכירים או מהתקשורת או בחיצוניות ובאופן כללי, ולי היתה הזדמנות באמת להכיר לעומק, ואני מרגישה שבכך שהכרתי לעומק אנשים שונים, התקרבתי אל עצמי יותר ואל הזהות שלי, למדנו בתכנית מנהיגות לא רק להכיל את המורכבות שבחברה הישראלית אלא להצמיח מהמורכבות הזאת דברים טובים ומחברים".

למה אחדות חשובה בעיניכם בתקופה הזו?

אייל: "בעיני אחדות חשובה בשביל איזון תמידי בעם. אין להתכחש לגן הפלגנות שמוביל את העם היהודי שלנו מאז ומתמיד: מתקופת קין והבל, השופטים, בית שמאי והלל, ועד לימי אצי ואיל בגטו ורשה והימים שעוברים עלינו עכשיו. אך יש להבין איך אנחנו משלבים את הגן הפלגני הזה בצורה זהירה שתאחד את העם במקום לפלגו, במיוחד בתקופה כזו בה ההתעסקות שלנו עמוק בעצמנו יכולה להביא לשאננות, שכן אדמת ישראל לא תמיד יציבה ואנחנו מאויימים מצד אויבנו. רק באחדות ננצח!"

תמרינה: "אחדות חשובה תמיד, אבל בתקופה הזאת אני חושבת שאני וחבריי לשומר ממש מרגישים את המחויבות שלנו לבשר את הבשורה הישראלית שרכשנו בשומר במהלך ההתנדבויות והתכנית מנהיגות. אני זוכרת אותנו יושבים במעגל ממש לפני שבועיים בסמינר שהיה לנו לפני פסח, ופשוט מנסים להבין איך אנחנו מספרים לכולם כמה החברה הישראלית היא בדיוק השיח הזה והאחדות שאנחנו מרגישים אחד עם השני. ישבנו במעגל  אוהבים מאוד ושונים מאוד ופשוט ניסינו להבין איך אנחנו מפיצים את זה הלאה. המסקנה היתה, שאנחנו הרבה יותר מאוחדים (כחברה) ממה שנדמה לנו, פשוט צריך לא לתת ללב שלנו להסגר, ברגע שהלב פתוח אחד לשני ולמשימה, הכל פתיר ואפשר לדבר על הכל, השוני בינינו דווקא חידד את העמדה של כל אחד ואחד מאיתנו בזהות שלו ולא יצר התפשרות, יצר שיח אמיתי ובוגר, וזאת בשורה ותיקון שכל אחד ואחד מאיתנו יכול להוביל אפילו באופן פרטי עם המשפחה שלו והלוואי שבאופן כללי עם כל החברה הישראלית כולה".

ולסיום מה תאחלו למדינה ישראל לרגל 75 שנה:

אייל: "מאחל למדינה להמשיך להיות הבית, המקום הבטוח ליהודים בארץ ובעולם. מאחל שנזכה להמשיך לטייל בנופים היפים שלה, להכיר את אנשיה המגוונים והטובים ולקיים בה את החגים, המנהגים ומועדי הזיכרון שהופכים את הסיפור שלנו למשותף, עם אחד, עבר אחד, עתיד אחד. מזל טוב לישראל שלנו!"

תמרינה: "שנהיה עסוקים בהתקדמות ובצמיחה וגם שפשוט נבין איזו מדינה מדהימה ושמחה יש לנו, כמה טוב קיים כבר בתוכנו, ונאהב אחד את השני ואת הארץ. כאן זה בית!"

[contact-form-7 id="5" title="Contact form 1"]
שלחו לי בבקשה פרטים נוספים על התוכנית
הצטרף לרשימת תפוצה
וקבל חדשות מרתקות על אירועים ופעילויות שלנו
שלחו לי בבקשה פרטים נוספים על התוכנית