שאלות ותשובות נפוצות - התוכניות הקדם צבאיות

מסלולים קדם צבאיים בשומר החדש

תוכנית המנהיגות הקדם צבאית של השומר החדש
היא תוכנית שמציעה לבנים ובנות לפני שירות הצבאי לקחת חלק בתוכנית ערכית שמחברת את עם ישראל למורשתו ואדמתו תוך חיזוק הערבות ההדדית, האומץ האזרחי ואהבת הארץ. התוכנית נמשכת 13 חודשים ובמסגרתה מסייעים החניכים לחקלאים. הם עובדים בחקלאות (קטיף, חממות, רעיית צאן ועוד), מסייעים לחקלאים על ידי נוכחות בשטח, גרים במצפים חקלאיים הממוקמים בקיבוצים ובמושבים. התוכנית משלבת לימודים, סמינרים, טיולים ופעילויות שעוסקות בזהות אישית ואהבת הארץ.

חניכי תוכנית המנהיגות מתמודדים עם אתגרים יוצאי דופן, עוברים תהליך התפתחות אישי משמעותי, מתחברים לטבע ולאדמה  ומבלים בקבוצה קטנה ומגובשת המתגוררת יחד בקומונה.

 מסלול החוות - שנת שירות בתנועה החדשה
התנועה החדשה מייצרת פעילות חינוכית בלתי פורמלית ומקימה חוות חקלאיות ביישובים ובערים. החוות מתופעלות ע"י חניכי שנת שירות שבחרו להתמקד בהדרכה וחינוך דרך נגיעה ועבודה חקלאית חלוצית.

השינשינים שמצטרפים לשנת השירות עוסקים בהדרכה, עבודת אדמה, בנייה אקולוגית, גידול חיות משק, גידולים חקלאיים-אורגניים מגוונים וחיי קומונה עצמאיים. קבוצת חניכי שנת שירות בעלי כוח ואומץ לשנות את המציאות מתקבצת באחת מהערים בהן יש חוות חקלאיות והיא מלווה ומדריכה את החניכים כיצד לגדל בעצמם ירקות, משלבת התנסות בגידול בעלי חיים, בנייה בבוץ ומעניקה חניכה משמעותית מדמות בוגרת.

 

 

מה ההבדל בין המסלולים?

תכנית המנהיגות הקדם צבאית במצפים, נמשכת 13 חודשים, גרים במצפים הממוקמים בקיבוצים ובמושבים.  במהלך השנה עובדים בחקלאות (רעיית צאן, קטיף אבוקדו, עבודה בחממות פרחים, חליבה בדיר עזים, עבודה עם בקר ועוד), לומדים (ציונות, קרב מגע, היסטוריה, ערבית ושיעורי העשרה) ומסייעים לחקלאים להתמודד עם קשיים.

תכנית המנהיגות בחוות, נמשכת 12 חודשים, במהלך השנה החניכים מקימים חוות חקלאיות בלב אזור מגורים, מחנכים דרך נגיעה באדמה. 
 עקרונות הבסיס הם: 
הדרכה: הדרכת ילדים ונוער בכיתות א'-י"ב, המגיעים ל 2-5 פעולות בחווה. זה לא במקביל זה בנוסף, בבקרים מגיעים לבתי ספר קבועים מקימים ומטפחים חווה חקלאית בפורום כיתתי. עבודת אדמה: כל חניך בשנת השירות מתמקצע באחד התחומים: גידול בסגנון פארמקאלצ'ר, גידול בע"ח, בנייה בבוץ ונגרות.
לימוד: מעשירים את הילדים בתכנים העוסקים בציונות, יהדות, חקלאות מסורתית, גידול וטיפול בבע"ח, גידולי שדה ובנייה אקולוגית (שימוש חוזר, בוץ וכדומה).
שמירה: לילה אחד בשבוע מגיעים לחקלאי קבוע ושומרים על המשק החקלאי שלו.

מה מקבלים מהתכנית?

התכנית המנהיגות הקדם צבאית מעבירה אותך תהליך התפתחות אישית, חוויה מדהימה של קבוצה אינטימית – מקיימים חיי קומונה עצמאיים (עד 15 חניכים במצפה/חווה).

התוכניות מאתגרות כיוון שהן משלבות שמירה בלילות בשטחי מרעה וחוות, עבודה חקלאית, קיום חיים עצמאיים (עמידה בתקציב לקניות לכל הקומונה, נהיגה לנקודת השמירה / עבודה, ניהול המגורים שלכם ולמידה כיצד לחיות עם אנשים חדשים), התמקצעות בתחומים שונים – הדרכה, חקלאות, בניה, בעלי חיים.

בכל שבוע מתקיימת דינמיקה קבוצתית – תהליך המוביל לפיתוח עצמי וגיבוש הקבוצה.

לכל מצפה/חווה מוענקת הדרכה, ליווי וחניכה אישית ע"י איש צוות בוגר –
"ראש המצפה"/ראש החווה.

זו שנה שמשנה חיים!
תרגישו את הארץ דרך הרגליים, תתחברו  לטבע ולאדמה ותתמודדו, בקבוצה מגובשת, עם אתגרים יוצאי דופן. בתוכנית משולבות סדרות שטח:  שבוע הישרדות, שבוע התמצאות וניווט, טיולים ברחבי הארץ וסמינרים.

לאן מתגייסים בסיום השנה?

בתום התקופה ניתן  לבחור בשירות צבאי באחת מיחידות חטיבת הנח"ל ולהיות חלק מגרעין נח"ל התיישבותי - חקלאי של השומר החדש

מה שלבי המיון לתכנית?

שלב ראשון: המתעניינים מוזמנים לסדרת מיון הסדרה לרוב נמשכת יום וחצי (כולל לינה במצפה/בחווה) נפתחת בשיחות היכרות ופתיחה לאחר מכן מחלקים את הקבוצות לבנים ובנות, מד"ס מופרד, תחנות וסדנת ODT, ובהמשך ארוחת צהריים . 
מתפזרים למצפים ללינה.

קמים בבוקר לעבודה חקלאית, שיעור לדוגמה וסיום.

השלב הבא כולל:  ראיון אישי שבודק התאמה אישית לתוכנית.

Accordion Panel

את דחיית השירות חותמים אצלנו במהלך הריאיון האישי.
רק לאחר שמתקבלים לתכנית הדח"ש נכנס לתוקף.

האם ישנה הפרדה בין בנים ובנות?

בתוכנית המנהיגות הקדם צבאית של השומר החדש יש הפרדה בין בנים לבנות בחיי הקומונה והמגורים. ישנן פעילויות ומסעות משותפים.

במסלול החוות בתנועה החדשה  ישנן קומונות מופרדות ומעורבות. בקומונות המעורבות המגורים הם נפרדים עם שירותים ומקלחות נפרדים, לכל אחד מהמינים ועם מרחב משותף מעורב. ישנן הנחיות וסייגים ברורים בנושא של בינו לבינה.

האם העבודה החקלאית קשה פיזית?

העבודה במצפים היא קשה ואינטנסיבית, לו"ז העבודה והשמירה הם צפופים, צריך להיות בנויים לזה, אבל הסיפוק הוא אדיר! העשייה היא משמעותית, עם חבר'ה טובים וחקלאים שמעריכים את העזרה.

העבודה בחוה – הלו"ז של הקומונה אינטנסיבי מאוד ובנוי מקימה בשעה מוקדמת ויציאה לעבודה בחווה/בבית הספר. אחר הצהריים החווה הקהילתית פתוחה. בין לבין לומדים ונערכים לפעילויות השונות ועוסקים במשימות נוספות.  הלו"ז עמוס ואינטנסיבי אך מספק מעציר ומצמיח את הש"ש למחוזות חדשים.

האם שומרים בלילות עם נשק?

לא, השמירה שלכם מהווה נוכחות בשטח ויוצרת הרתעה. במידה ויש אירוע חריג של פלישה או ניסיון גניבה – ינחו אתכם להזעיק את הכוחות המיועדים.

למה כדאי לי לבחור בשנת שירות בשומר החדש ולא בכל מקום אחר?

ראשית, עצם הבחירה לתת ולתרום שנה מהחיים לטובת החברה – היא מבורכת. אצלנו תעברו שנה של העצמה אישית, תיתנו לא מעט מעצמכם אבל תקבלו עוד יותר. תוכלו להשפיע, לסייע לחקלאים, לעבוד עם נוער ולעבור שנה מדהימה עם חבר'ה איכותיים. שנת שירות בתכנית מנהיגות מתמקדת בעשייה ויישום התכנים הנלמדים – עושים ציונות.
ולא רק, תעשו הרבה למען עצמכם. תעברו שנה מעצימה, מפתחת, מאתגרת שתיקח אתכם רחוק וגבוה. שנה שמשנה את החיים!