שאלות ותשובות נפוצות - תכנית המנהיגות

מה זו תכנית המנהיגות של השומר החדש?

תכנית המנהיגות היא תכנית חינוכית המשלבת בין עולם שנות השירות לעולם המכינות.

התכנית נחלקת לשני מסלולים:

מנהיגות במצפים – מתמקדת בעבודה חקלאית וסיוע לחקלאים.

מנהיגות בחוות – מתמקדת בהדרכה וחינוך ילדי הקהילה דרך נגיעה באדמה.

מה ההבדל בין המסלולים?

תכנית המנהיגות במצפים, נמשכת 13 חודשים, גרים  במצפים הממוקמים בקיבוצים ובמושבים.  במהלך השנה עובדים בחקלאות( רעיית צאן, קטיף אבוקדו, עבודה בחממות פרחים, חליבה בדיר עזים, עבודה עם בקר ועוד), לומדים (ציונות, קרב מגע, היסטוריה, ערבית ושיעורי העשרה) שומרים ומסייעים לחקלאים להתמודד עם קשיים.

תכנית המנהיגות בחוות, נמשכת 12 חודשים, במהלך השנה החניכים מקימים חוות חקלאיות בלב אזור מגורים, מחנכים דרך נגיעה באדמה.

שלושת עקרונות הבסיס הם: הדרכה, עבודת אדמה ולימוד

הדרכה: הדרכת ילדים ונוער בכיתות א'-י"ב, המגיעים ל 2-5 פעולות בחווה. זה לא במקביל זה בנוסף, בבקרים מגיעים לבתי ספר קבועים מקימים ומטפחים חווה חקלאית בפורום כיתתי. עבודת אדמה: כל חניך בשנת השירות מתמקצע באחד התחומים: גידול בסגנון פארמקאלצ'ר, גידול בע"ח, בנייה בבוץ ונגרות. לימוד: מעשירים את הילדים בתכנים העוסקים בציונות, יהדות, חקלאות מסורתית, גידול וטיפול בבע"ח, גידולי שדה ובנייה אקולוגית (שימוש חוזר, בוץ וכדומה). שמירה: לילה אחד בשבוע מגיעים לחקלאי קבוע ושומרים על המשק החקלאי שלו.

מה מקבלים מהתכנית?

התכנית מעבירה אותך תהליך התפתחות אישית, חוויה מדהימה של קבוצה אינטימית – מקיימים חיי קומונה עצמאיים (עד 15 חניכים במצפה/חווה).

התוכניות מאתגרות כיוון שהן משלבות שמירה בלילות בשטחי מרעה וחוות, עבודה חקלאית, קיום חיים עצמאיים (עמידה בתקציב לקניות לכל הקומונה, נהיגה לנקודת השמירהעבודה, ניהול המגורים שלכם ולמידה כיצד לחיות עם אנשים חדשים), התמקצעות בתחומים שונים – הדרכה, חקלאות, בניה, בעלי חיים.

בכל שבוע מתקיימת דינמיקה קבוצתית – תהליך המוביל לפיתוח עצמי וגיבוש הקבוצה.

לכל מצפה/חווה מוענקת הדרכה, ליווי וחניכה אישית ע"י איש צוות בוגר – "ראש המצפה"/ראש החווה.

תרגישו את הארץ דרך הרגליים, תתחברו  לטבע ולאדמה ותתמודדו, בקבוצה מגובשת, עם אתגרים יוצאי דופן.

בתוכנית משולבות סדרות שטח:  שבוע הישרדות, שבוע התמצאות וניווט, טיולים ברחבי הארץ וסמינרים.

לאן מתגייסים בסיום השנה?

בתום התקופה ניתן  לבחור בשירות צבאי באחת מיחידות חטיבת הנח"ל ולהיות חלק מגרעין נח"ל התיישבותי-חקלאי של "השומר החדש".

מה שלבי המיון לתכנית?
  • שלב ראשון המתעניינים מוזמנים לסדרת מיון
  • הסדרה לרוב נמשכת יום וחצי (כולל לינה במצפה/בחווה) נפתחת בשיחות היכרות ופתיחה לאחר מכן מחלקים את הקבוצות לבנים ובנות, מד"ס מופרד, לתת טעם של שטח ומד"סים, לאחר מכן יש תחנות וסדנת ODT, ובהמשך ארוחת צהריים .

מתפזרים למצפים ללינה.

למחרת בבוקר –עבודה חקלאית, שיעור לדוגמה. וסיום.

השלב הבא כולל:  ראיון אישי שיקבע לפי אזורים על מנת לבדוק את התאמתך לתוכנית.

Accordion Panel

את דחיית השירות חותמים אצלנו במהלך הריאיון האישי. רק לאחר שמתקבלים לתכנית הדח"ש נכנס לתוקף.

האם ישנה הפרדה בין בנים ובנות?

כן, אנחנו ארגון ממלכתי וככזה חשוב לנו להפריד בחיי הקומונה בין בנים ובנות, המסעות הם משותפים. יש מצפה אח

בתוכנית המנהיגות בחווה – ישנן קומונות מופרדות ומעורבות. בקומונות המעורבות המגורים הם נפרדים עם שרותים ומקלחת נפרדים לכל אחד מהמינים ועם מרחב משותף מעורב. ישנן הנחיות וסייגים ברורים בנושא של בינו לבינה.

האם העבודה החקלאית קשה פיזית?

העבודה במצפים היא קשה ואינטנסיבית, לו"ז העבודה והשמירה הם צפופים, צריך להיות בנויים לזה, אבל הסיפוק הוא אדיר! העשייה היא משמעותית, עם חבר'ה טובים וחקלאים שמעריכים את העזרה.

העבודה בחוה – הלוז של הקומונה אינטנסיבי מאוד ובנוי מקימה בשעה מוקדמת ויציאה לעבודה בחווה/בבית הספר. אחר הצהריים החוה הקהילתית פתוחה. בין לבין לומדים ונערכים לפעילויות השונות ועוסקים במשימות נוספות.  הלו"ז עמוס ואינטנסיבי אך מספק מעציר ומצמיח את הש"ש למחוזות חדשים.

האם שומרים בלילות עם נשק?

לא, השמירה שלכם מהווה נוכחות בשטח ויוצרת הרתעה. במידה ויש אירוע חריג של פלישה או ניסיון גניבה – ינחו אתכם להזעיק את הכוחות המיועדים.

למה כדאי לי לבחור בשנת שירות בשומר החדש ולא בכל מקום אחר?

ראשית, עצם הבחירה לתת ולתרום שנה מהחיים לטובת החברה – היא מבורכת. אצלנו תעברו שנה של העצמה אישית, תיתנו לא מעט מעצמכם אבל תקבלו עוד יותר. תוכלו להשפיע על פני החברה הישראלית, לסייע לחקלאים, לעבוד עם נוער ולעבור שנה מדהימה עם חבר'ה איכותיים. שנת שירות בתכנית מנהיגות מתמקדת בעשייה ויישום התכנים הנלמדים – עושים ציונות.