שנת שירות במסלול החוות בתנועה החדשה של השומר החדש היא שנת שירות שתצמיח את דור המנהיגים הבא של ישראל, שנת שירות שתצמיח את שכבת הפיקוד הבאה של צה"ל ושתצמיח את הדור הבא של היזמים שיפרצו גבולות לטובת החברה ועולם טוב יותר לכולנו.

שנת השירות במסלול החוות היא שנת שירות בתנועת נוער שמייצרת פעילות חינוכית ומקימה חוות חקלאיות ביישובים ובערים. החוות מתופעלות ע"י חניכי שנת שירות שבחרו להתמקד בהדרכה וחינוך לצד עבודה חקלאית חלוצית ומתחדשת.

איך זה עובד? קבוצת חניכי שנת שירות בעלי כוח ואומץ לשנות את המציאות מתקבצת באחת מהערים בהן יש חוות חקלאיות של "השומר החדש" ומקימה, בונה ,מפתחת ומשמרת את תנועת הנוער ביישוב ובעיר.

בשנת שירות בתנועת הנוער של מסלול החוות תהיו שותפים לחיבור קהילתי של מגוון רחב של אוכלוסיות, ביניהן בני נוער, לאדמה ולעבודה חקלאית. שנת השירות בחוות משלבת הדרכה בתנועת הנוער, עבודת אדמה, חלוציות, חיי קומונה, התנדבות בקהילה ולימוד תוכן משמעותי העוסק בערכי הזהות האישית והלאומית. בתום התקופה המעוניינים מבין בוגרי שנת שירות יוכלו לבחור בשירות צבאי באחת מיחידות חטיבת הנח"ל ולהיות חלק מגרעין נח"ל התיישבותי של השומר החדש.

לשאלות ותשובות נפוצות לחצו כאן

למידע פניות ושאלות: 050-8818206 || shinshin@hashomer.org.il

לפרטים נוספים והרשמה - לחץ כאן

פרטי התוכנית

מי יכול להצטרף?

כל מי שמחפש שנת שירות משמעותית וייחודית שמטרתה העיקרית היא חיבור קהילה לאדמתה. אם אתה רוצה לחוות חיי קבוצה ולחיות בקומונה, רוצה להקים ולחזק קהילות ביישובים קהילתיים וערים דרך תנועת הנוער של מסלול החוות. להתמקצע בחקלאות, בניה בעץ ומלאכות קדומות מקומך איתנו!

אודות הפעילות שלנו

מסלול החוות של התנועה החדשה בשומר החדש מעניקות מרחב פעילות ערכי של קיימות וסביבה, יחד עם ערכי התנועה החדשה והשומר החדש: ערבות הדדית, אהבת הארץ וציונות, אומץ אזרחי, עבודה ויצירה, קהילה וקהילתיות, דמוקרטיה מהותית ,שיוון ערך האדם וצדק חברתי.

הפעילות של מסלול החוות מתקיימת בשעות אחר הצהריים בחוות אם וחוות לווין. הש"ש מתנדבים בשעות הבוקר בבתי ספר במודל דומה.

בחווה הש"ש עובדים בשיטת פרמקאלצ'ר - חקלאות בת קיימא הדוגלת ביצירת מערכות מאוזנות בין האדם לסביבתו. החווה בנויה לפי שיטה זו בערוגות מוגבהות. מתוך כבוד והערכה למערכות האקולוגיות, בחוה מקפידים על ערכים של שמירה על הסביבה – שימוש מושכל במשאבים, הפחתת צריכה, שימוש חוזר ומיחזור. בכל חוה יש פינת התכנסות, מחסן, קומפוסטר, פינת עבודה ולעיתים גם אזור מקורה.

מסלול החוות מציע לחניכי התנועה בכיתות א'-י"ב פעילות בשעות אחה"צ בה החניכים מתמחים בענפים של עבודה חקלאית על פי בחירתם,  ומשתתפים בפעולות חינוכיות שמעבירים בני השכבה הבוגרת ומדריכי שנת שירות.

הפעילות מתקיימת במסגרת של קבוצה ובשיתוף פעולה עם הקהילה. כך נוצר מוקד קהילתי, בלתי פורמלי, שוקק חיים גם מחוץ לשעות הפעילות הרשמית המהווה ערך מוסף למקום ולקהילה.

תכנית ההדרכה שלנו היא שדה תוכן רחב ומגוון המורכב משישה שלבים שעוברים בצורה מחזורית כל שנה. כל שלב מהווה עולם תוכן  העובר בתקופת זמן המוגדרת בין מועדים בלוח השנה העברי שמהווים שיא קהילתי ותנועתי.

אזורי הפעילות שלנו

חוות אם: חדרה, חריש, עין זיוון, כפר הנשיא, נטור, הגושרים, נאות מרדכי, אניעם(משותפת)
חוות לווין: דרה-גני אלון, רותם, גן דני
חריש: התאנה, הגפן
גולן: אלרום, קדמת צבי, אורטל, בני יהודה,(אלו החוות שיוקמו השנה בגולן -אניעם, אפיק, שעל, אודם, נווה אטיב, קלע אלון
קרית שמונה
גליל עליון: גונן, ראש פינה

סדר יום

בבקרים פועלים הש"ש בבתי הספר עם קבוצות קטנות ומתחלפות ומעבירים שיעורי "שומר" העוסקים בערכים המובילים של התנועה. ובנוסף לוקחים חלק בהתנדבות חקלאית ,התנדבות לקהילה ויזמות אישית.

אחר הצהריים מפעילים את החווה ביישוב/ בעיר בה הם נמצאים במתכונת של תנועת הנוער.

לכל קומונה מתקיימת הנחיה דינמית אחת לשבוע ובוקר ראש חווה עם ראש החווה שמרכז את הקומונה.

פעילויות נוספות

את תחילת שנת השירות פותחים בהכשרה של שבועיים וחצי. הכשרה חווייתית ואינטנסיבית שכוללת היכרות וגיבוש, מקצועות והכרת השיטה החקלאית בחווה, הדרכה וחידוד המשימה בחווה,

לאורך השנה ישנם סדרות בנות כמה ימים בשטח לכל הש"ש במתכונת ארצית סדרת חינוך, סדרת דרום ונודד.

ימי הכשרה ייעודיים וימי העשרה שכבתיים.

גלריית תמונות

פעילים משתפים חוויות...

יצירת קשר:

למידע פניות ושאלות: 050-8818206 || shinshin@hashomer.org.il

טופס התקשרות

מנהיגות בחוות-שנת שירות בשומר החדש