Search
Close this search box.

רשת חינוכית חקלאית

הכירו את בית הספר יוצא הדופן "אדם ואדמה"

כתבת "סוף השבוע" בערוץ 13

רשת בתי הספר אדם ואדמה

רשת התיכונים אדם ואדמה מבית השומר החדש מונה ארבעה בתי ספר בניצנים, ערבה, תבור וגולן.
מה שמייחד את אדם ואדמה היא שיטת  חינוך פורצת הדרך המשלבת חינוך וחקלאות, לימודים לבגרות מלאה, חיי קבוצה, מעורבות בקהילה ומגורים בקמפוס פנימייתי.
אצלנו לומדים התלמידים דרך הטבע והאדמה, במרחבים הפתוחים בין שדות וכרמים, לבגרות איכותית ומלאה, במגמת אגרוטק ב- 4 שעות לימוד ביום.
מידי בוקר יוצאים התלמידים לסייע לחקלאי האזור בעבודת האדמה ובשעות הפנאי הם נהנים משלל פעילויות העשרה, חוגים, טיולים, התנדבות בקהילה, פיתוח כישורים אישיים וחברתיים, ליווי והכוונה לחיים.

אנו מאמינים כי החקלאות היא אבן יסוד משמעותית בעתידנו הלאומי ומתוכה עבודת האדמה היא הבסיס לערכים של מנהיגות, מצוינות ואחריות.

מי אנחנו?

"כי האדם עץ השדה. ככל שיעמיקו שורשיו באדמה – רק השמיים יהיו הגבול ליכולותיו". 
רשת אדם ואדמה הוקמה במסגרת ארגון השומר החדש, כתשובה למשבר החינוכי בארץ. אנו דוגלים בחינוך לערכים ולמצוינות תוך שילוב של עשיה חקלאית, עבודת אדמה וחיבור לשורשים. שיטת החינוך שלנו משלבת בין חינוך וחקלאות, בין משימה ללימוד ונחשבת לפורצת דרך בארץ ובעולם.
תלמידינו שמגיעים מכל גווני הקשת, חילונים ודתיים, בנים ובנות מכל רחבי הארץ וזוכים ליחס אישי, כל אחד ע"פ צרכיו.
אנחנו מאמינים שיש ביכולתו של הדור הצעיר להוביל אותנו לחברה מעורבת, מכילה ומחוברת ויודעים שהעצמאות והתושייה הנדרשים בעבודה חקלאית, מקנים לכל תלמיד לא רק חוסן פיזי ומנטלי אלא גם כלים לחיים משמעותיים ומיומנויות של מנהיגים מובילים, מעורבים ומשפיעים.

אחרי העבודה אנו לומדים לבגרות מלאה במגמת חקלאות בדגש על אגרוטק, לימודי רוח, אנגלית ומתמטיקה, וזאת במשך 4 שעות לימוד בלבד ביום, בצורה ממוקדת ואיכותית.
הלימודים מועברים על ידי צוות  מורים מקצועיים שתומכים, עוזרים ואינם מוותרים לנו. 
ללמוד אחרי העבודה החקלאית מאפשר לנו להתמקד, להיות בקשב וריכוז ולהבין שכל שיעור חשוב, ללא בזבוזי זמן, וכך למעשה אנו מגיעים להישגים גבוהים. 
לצד הלימודים בכיתה, אנחנו שמים דגש על מרכז למידה, על תגבורים ומרתונים לפני המבחנים, על למידה עצמאית ועל הקניית כלים ומיומנויות שתורמים להצלחתנו.

מעבר ללימודי הבגרות, אנו לומדים אחה"צ תוכן ערכי והרצאות מרתקות בנושאי זהות יהודית, ציונות, חברה ישראלית, פילוסופיה, ערבית ועוד לצד חוגי העשרה, אומנות ומוסיקה, יצירה ומלאכה.
במהלך השנה אנו חוגגים יחד חגים ושבתות, יוצאים לסמינרים, סיורים וטיולים. כמו כן, עוברים הכנה משמעותית לשירות הצבאי שכוללת כושר קרבי, דינמיקה קבוצתית והקניית מיומנויות לאורחות ולחיים בכלל.

במהלך השנה, אנו יוצאים לטיולי שטח בנופיה המרהיבים של ארץ ישראל. אנו מטיילים עם כל הציוד על הגב וישנים בטבע, מבשלים במדורה ולומדים להסתדר בשטח. אנו לומדים על הטבע הארץ ישראלי, על בעלי החיים, הצמחים, ההרים, הגאיות והנחלים ופוגשים גם את אנשי הארץ. הטיולים מגבשים אותנו כקבוצה ויוצרים עבורנו חוויות בלתי נשכחות לכל החיים.


תלמידים בוגרי כיתות ח'-י'  אשר מחפשים חוויה משמעותית ומעצימה לתקופת התיכון.
נוער ערכי, יוזם ומתנדב המחפש חינוך אחר, חינוך המתמקד בעשייה, חיבור לאדמה ולטבע, שייכות לקבוצה, שילוב של עבודה חקלאית וטיולים לצד לימודים לבגרות מלאה ופעילויות העשרה נוספות.
לפרטים ומידע נוסף 0506621315

שאלות ותשובות

תכנית עולה כ- 1560 ₪ לחודש למשך 10 חודשים.
חשוב לציין שניתן לקבל מלגות דרך משרד החינוך (דרך גוף שנקרא עליית הנוער) או דרך ארגון השומר החדש. בכל מקרה הגישה שלנו היא שלא יהיה אף תלמיד/ה שיוותרו על המסגרת בגלל אי יכולת לשלם.

התכנית היא תכנית ממלכתית המותאמת לחילונים ודתיים כאחד, יש שמירת כשרות ושמירת שבת במרחב הציבורי כאשר עושים שבת משותפת. ביום יום יש חינוך ליהדות וציונות, אך חשוב להדגיש כי התכנית אינה תכנית דתית ואין בלו"ז תפילות מסודרות וכו'.
ללא קשר לדת התכנית מקפידה על הפרדה ברורה במגורים בין בנים לבנות, על לבוש צנוע, על שיח נעים ועוד.

הלימודים הם לבגרות מלאה וכוללים 5 יח' מגמת חקלאות, לימודי ביולוגיה, השכלה כללית ואת כל מקצועות הליבה בכל הרמות, ע"פ בחירה. בהשוואה לבתי ספר אחרים אנו לומדים לומדים כ-4 שעות ביום בכיתות קטנות ויחס אישי לכל תלמיד. חשוב לציין שלמרות מס' השעות הנמוך יש חובה לעשות בגרות ובית הספר מעודד מצוינות בלימודים.

הנוער של אדם ואדמה מגיע מכל רחבי הארץ הן מהערים והן מהמרחב הכפרי. הוא מלא במוטיבציה להצליח ולתרום. אנחנו לא מתעסקים עם בעיות התנהגות ועם נוער שמחפש להגיע כי אין לו משהו אחר.

השלב הראשון הוא יום פתוח במסגרתו אנחנו מציגים את הרעיון החינוכי ואת התוכנית. אנו פוגשים את תלמידי אדם ואדמה, את הצוות הניהולי והחינוכי. ביום הפתוח אנו מקיימים ראיון אישי שכולל גם שיחה עם ממליצים, מילוי שאלון היכרות ובחינה של התעודה הלימודית.
מי שעובר את הריאיון הראשון, מוזמן לסדרת מיון של 2-3 ימים שבה מתנסים המועמדים בעבודה החקלאית, דינמיקה קבוצתית פעילויות נוספות.
לאחר סדרת המיון ניתנת תשובה סופית ואז מתחיל תהליך של גיבוש הקבוצה שכולל מפגש אחד ביום העצמאות ועוד מס' ימים של פעילות קיץ.

5:00-5:45- השכמה ופריסת בוקר
6:00-11:00 עבודה חקלאית (8:30 – חצי שעה הפסקה לארוחת בוקר ומנוחה)
11:00-13:00 מנוחה וארוחת צהריים
13:00-16:30 – לימודים לבגרות (2 שיעורים במשך שעה וחצי כל אחד(
16:30-18:00- מרכז למידה / זמן פנאי
18:00-18:30- ארוחת ערב
18:30-20:00 – תוכן ערכי
20:00-22:00 זמן פנאי, לימוד עצמי ועוד
22:00 – לינה

כן, ההשקעה בכל חניך בתכנית היא מאוד גדולה והעבודה מסייעת לממן את אחזקת התלמידים (25% מהעלות), אנחנו רואים בזה גם ערך חינוכי שהתלמיד יודע שהוא מממן בעצמן את המסגרת שבה הוא לומד ותורם לכך שהכסף לא מגיע רק מההורים או ממשרד החינוך.

יש צורך משמעותי בסיוע של התלמידים לחקלאים. כל חקלאי יודע שאדם ואדמה מהווה מעין רשת ביטחון עבורו במידה ויזדקק לעזרה במשך העונה. החקלאי נמצא בשטח, מדריך את התלמידים, שותף איתם למאמץ והם רואים בו מודל לחיקוי. העבודות דורשות רצינות ומקצועיות.

הסידור נקבע ע"י מדריך ומפורסם בכל יום, בכל מקרה אנחנו משתדלים לשמור על איזון בין הצורך בלמידה ומקצועיות בעבודה לבין הצורך בגיוון והתנסות במס' עבודות שונות.
העבודות הן ברמות קושי משתנות אך בסיסיות ולא עולות על היכולת הבסיסית. אין עבודות בהדברה או בגובה ובכל מקרה העבודות מאושרות ע"י משרד החינוך, קצין בטיחות של ארגון השומר החדש ויש ביטוח לכל תלמיד.
הנסיעות לעבודה הם ברכבי תכנית מאושרים, יש איש צוות מלווה והקפדה רבה על סוגיית הבטיחות.

כן, יש כ5-10% תלמידים מהאזור, זה בהחלט מהווה אלטרנטיבה חינוכית, אך חשוב לנו לשמור שרוב החבר'ה יגיעו מכל הארץ וזו לא תהפוך למסגרת אזורית. הלינה בפנימייה היא חובה אך אנחנו מאפשרים לתלמידי האזור לבחור לילה או שניים בשבוע במידת הצורך להגיע הביתה. חשוב לציין שבד"כ זה לא קורה והם רוצים להישאר כל השבוע בפנימייה בגלל הקשר לחברים.
בכל מקרה חשוב להדגיש שההסעות הלוך חזור הן בתחבורה ציבורית מסודרת או בהסעות הורים ובתיאום מראש מול המחנך.
באופן כללי אנחנו מעודדים את מי שרוצה להדריך יום בשבוע אחה"צ בנוער של היישוב בהסדרה ובתיאום מראש. בכל מקרה ההחלטה היא אל מול שיקול דעת של הצוות באותה תכנית.

כן.
המדריכים גרים בפנימייה יחד עם החניכים וזמינים בעת הצורך.

המורים המקצועיים מאושרים ע"פ כל הקריטריונים והמדריכים מגיעים מתוך היכרות מקדימה. הצוות עובר הכשרות חינוך לאורך השנה ומלווה ע"י עו"ס ויועץ
חינוכי.
יש הדרכות של משרד החינוך לאורך השנה, בשומר החדש יש מח' חינוך שתלווה את התכניות.

הלימודים מתקיימים לפי כיתות, שאר הלו"ז מתבצע במעורבב.

מעל 90% לבגרות מלאה בכל מחזור.

יש ליווי אישי של מחנך ומדריך לאורך השנה, יש במסגרת עו"ס ויועץ שמנחים את הצוות ונותנים מענה כללי. יש קשר רציף עם ההורים ויש שותפות בתהליך
החינוכי.
למתקשים בלימודים יש מרכז למידה והמורים משתדלים לסייע. האחריות היא אצל התלמיד.
תלמיד שישקיע ויהיה אחראי יקבל את המענה הנדרש. התלמידים נעזרים המון גם אחד בשני.

בכל מסגרת זה קצת שונה, באופן כללי אנו מעודדים את כולם להתגייס לשירות משמעותי ותרומה למדינה, השיח של תרומה וגיוס לצבא נוכח באופן כללי.
יש אימון כושר קרבי ואימוני ספורט, יש שיחות שקשורות מעת לעת, קיים צו ראשון אחוד שבו כל הכיתה יוצאת לעשות יחד את המבחנים לצו הראשון. יש ליווי במהלך השירות הצבאי, סיוע במענה לבעיות ועוד.

ההרשמה לשנת הלימודים תשפ"ד נפתחה!

מוזמנים להירשם לימים הפתוחים

יצירת קשר

שלחו מייל, התקשרו או שלחו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

מייל: adam-adama@hashomer.org.il

טל': 050-8818302

מלאו את הטופס

גלרית תמונות

כתבו עלינו

קרא עוד
לכתבה בווינט
קרא עוד
לכתבה בידיעות הקיבוץ
קרא עוד
לעמוד הפייסבוק של התכנית
קרא עוד
לכתבה בישראל היום
קרא עוד
לכתבה בפרוגי
קרא עוד
לכתבה בערוץ 20
קרא עוד
לכתבה ביבול שיא
קרא עוד
לנאום של תלמידת הקמפוס בכנסת
קרא עוד
לראיון בערוץ 13
קרא עוד
לכתבה במקור ראשון

הגשת מועמדות למשרה:

בתי ספר אדם ואדמה

הגשת מועמדות למשרה:

בתי ספר אדם ואדמה